Aromaterapia – na czym polega?

Istnieje wiele metod medycyny alternatywnej, które często cieszą się nie mniejszym zainteresowaniem niż te, które zaliczamy do medycyny konwencjonalnej. Jedną z nich jest bez wątpienia aromaterapia.

Choć większość z nas słyszała o niej przynajmniej raz w życiu, nie wszyscy potrafią precyzyjnie stwierdzić, na czym w rzeczywistości polega. Aromaterapia stanowi jedną z naturalnych metod leczenia, która w swoim działaniu opiera się przede wszystkim na zastosowaniu olejków eterycznych.

Najczęściej wydaje nam się, że mówimy tutaj o wdychaniu odpowiednich zapachów. Jest w tym odrobina prawdy – olejki zapachowe trafiają do naszego organizmu przede wszystkim za pośrednictwem dróg oddechowych, na przykład przez wąchanie, wdychanie czy inhalacje.

Należy jednak wiedzieć również, że olejki eteryczne w tej metodzie bardzo często trafiają do nas także przez skórę, na przykład podczas masażu, odpowiednio przygotowanego kompresu czy kąpieli zapachowej. Aromaterapię wykorzystuje się także w połączeniu z akupresurą.

Mimo tych pozornie prostych zasad, przygotowanie aromaterapii nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim należy wykorzystywać do niej wyłącznie prawdziwe olejki eteryczne, a nie ich sztuczne zamienniki.

srodowisko.ekologiczny.edu.pl

W aromaterapii świetnie sprawdzi się pomoc specjalisty, a po zakończeniu zabiegów należy pamiętać, by precyzyjnie stosować się do jego zaleceń.