Co wybrać – LPG czy CNG?

Podjęcie decyzji o korzystaniu z napędu gazowego nie kończy całego problemu ze źródłem zasilania. Bowiem także jeżeli chodzi o typy gazów można wybierać pomiędzy kilkoma opcjami. Najczęściej spotykanym dylematem wśród klientów jest decyzja o wyborze pomiędzy gazem LPG oraz CNG.

Który z nich jest bardziej opłacalny nie tylko dla naszej kieszeni, ale także i dla samego auta? Jeżeli chodzi o samą cenę tych gazów to niewiele tańszy jest gaz LPG, jednak jeżeli dokładnie przeanalizować cennik to okaże się, że tak naprawdę różnica w cenie tych paliw nie występuje. Okazuje się bowiem że na tablicach przy stacjach paliw cena LPG jest podana w litrach, natomiast cena CNG podana jest w kilogramach. Jednostki te różnią się i po przeliczeniu ich okazuje się, że cena zarówno CNG jak i LPG jest niemal identyczna.

Warto jednak przeanalizować wartość energetyczną tych gazów. Tutaj należy wspomnieć o tym, że jeden kilogram gazu CNG ma taką taka samą wartość energetyczną jak dwa litry LPG. Przemawia to na korzyść właśnie tego pierwszego.