Lekarze nie zawsze skuteczni

W niektórych sytuacjach lekarze, do których przychodzą pacjenci nie są w stanie postawić trafnej diagnozy. Miewają również problemy z dobraniem terapii, która odniosłaby pożądany skutek.

Nie zawsze wynika to z braku kompetencji, ale czasami ze specyfiki objawów i samej dolegliwości, która po prostu nie poddaje się łatwemu leczeniu. Takie okoliczności powodują, że część pacjentów traci zaufanie do lekarzy i w związku z tym szuka innych rozwiązań, związanych chociażby z rozległym światem medycyny alternatywnej.

To, że lekarze nie zawsze radzą sobie właściwie z przypadkami, które trafiają w ich ręce to nie nowość. Nigdy nie było tak, aby medycyna była w stanie zaradzić wszystkiemu.

Poważnym problemem od lat jest również zmiana charakteru części chorób, które pod wpływem czynników środowiskowych zyskują nowe cechy. Stają się bardziej odporne na działanie leków (dotyczy to zwłaszcza chorób wirusowych), co u części pacjentów stwarza wrażenie, iż lekarz nie wie, co mu dolega i nie ma pojęcia jak leczyć.