Musimy pilnować, czy nie ucieka nam ciepło

Nawet najlepiej dobrane ogrzewanie i ocieplenie, nie będzie spełniało swojej roli, jeśli ciepło będzie nam uciekało w jakichś miejscach, które nie będą dobrze zabezpieczone. Tak się zazwyczaj dzieje wówczas, gdy nie mamy szczelnych okien i drzwi, a także wtedy, gdy podłogi i dach nie są odpowiednio zaizolowane.

Dlatego warto wiedzieć, co trzeba zrobić, aby uniknąć sytuacji, w których ciepło, w niekontrolowany sposób ucieka nam z domu.

Wszystko jest określone przez ustawę

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że ustawa dokładnie przewiduje, ile ciepła powinno uciekać z naszego domu, tak aby nie było go zbyt dużo i żeby nie wpływało to na nasze ogrzewanie.

Dlatego musimy sprawdzać co jakiś czas, specjalnymi kamerami, jaki jest u nas ubytek ciepła i którędy najwięcej go ucieka. Jeśli będą to okna i drzwi, to koniecznie powinniśmy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć, tak aby mieć pewność, że to ciepło już tamtędy nie będzie uciekało.

Do tego, warto jeszcze powiedzieć, że dach i podłoga przy gruncie, także wymagają odpowiedniego ocieplenia. A jeśli mamy piwnicę, to ją także należałoby w specjalny sposób zaizolować, tak abyśmy mieli pewność, że to ciepło będzie zostawało i nie będziemy generowali wyższych kosztów ogrzewania, tylko dlatego, że będziemy musieli te braki wyrównać.

Warto zobaczyć jak to wszystko działa, o co w tym wszystkim chodzi i w jaki sposób chronić się przed nadmiernym traceniem ciepła. Wówczas będziemy mogli do pieca dokładać rzadziej i mniej, a co się z tym wiąże, ostateczny rachunek za ogrzewanie w okresie zimowym, będzie znacznie niższy, niż moglibyśmy podejrzewać.

Odpowiednie docieplenie domu, zwróci nam się błyskawicznie, w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie.