O czym pamiętać przy projektowaniu energooszczędnego domu?

Projekt domu nie jest łatwą sprawą, a już zupełnie w momencie, kiedy nasz dom ma być energooszczędny. To wymaga bowiem wielu różnych rozwiązań, które rzeczywiście pozwolą na oszczędzanie energii i mniejsze rachunki za prąd czy ogrzewanie. Ale jak się okazuje, w zasadzie na każdym etapie budowy – w tym także podczas poszukiwań działki – można zwrócić uwagę na pewne rzeczy, które mogą mieć dla nas bardzo duże znaczenie i wpłynąć na to, czy uda nam się wybudować prawdziwie energooszczędny dom.

Do czego przywiązać więc najwięcej uwagi? Zdaniem ekspertów, energooszczędny dom zbudujemy wtedy, kiedy:

  • wybierzemy działkę o odpowiednim ukształtowaniu terenu,
  • dobrze wybierzemy projekt domu,
  • budynek będzie odpowiednich rozmiarów i w prostej formie,
  • wykorzystamy sprawdzone, ale i nowoczesne technologie budowy,
  • postawimy na właściwy system ogrzewania oraz wentylacji,
  • prawidłowo wykonamy izolację termiczną domu.

Jak więc widzimy, musimy podjąć wiele przemyślanych i rozsądnych decyzji, aby rzeczywiście móc cieszyć się mieszkaniem w energooszczędnym domu. Pierwszym krokiem w tę stronę jest właściwy dobór działki, która powinna charakteryzować się dobrym ukształtowaniem terenu – zwróćmy więc uwagę na warunki terenowe działki, zagłębienia czy skarpy.

Najważniejsze aspekty budowy energooszczędnego domu

Po wyborze działki nadejdzie czas na wybór projektu – to też powinna być przemyślana decyzja, oparta przede wszystkim na naszych potrzebach i oczekiwaniach. Wybierać możemy spośród projektów w katalogu lub też zlecić wykonanie zupełnie nowego projektu architektowi, przy czym już wtedy trzeba pamiętać, aby uwzględnić wszystkie chciane przez nas instalacje i systemy, które mają na celu stworzenie w pełni energooszczędnego domu. W dalszej kolejności należy postawić na sprawdzone technologie budowy, nie zapominając przy tym o ekonomicznych systemach: grzewczym oraz wentylacyjnym.

Niezwykle ważnym elementem budowy domu energooszczędnego jest również jego odpowiednia termoizolacja.