Co to jest medycyna niekonwencjonalna?

Niezależnie od tego, jaki tryb życia prowadzisz, może się zdarzyć, że spotka cię choroba. Wtedy pierwszym, całkiem naturalnym odruchem jest wizyta u lekarza. Czasami jednak znane nam metody zawodzą lub nie mamy w swoim otoczeniu specjalisty, często słyszymy, że być może warto sięgnąć po rozwiązania medycyny niekonwencjonalnej.

Co to takiego? Tego rodzaju sposób leczenia inaczej nazywany jest medycyną alternatywną. Termin ten obejmuje wszystkie metody, które są słabo akceptowane przez tradycyjną medycynę, opartą na badaniach naukowych lub nie są przez nią akceptowane wcale. Znaczna część metod leczenia medycyny niekonwencjonalnej jest uznawana przez lekarzy za bezwartościowe.

Warto jednak wiedzieć, że niektóre z elementów i technik wykorzystywanych w medycynie alternatywnej zostały zaadaptowane również do głównego nurtu medycyny. W takich przypadkach najczęściej stosowane są jako wsparcie dla leczenia metodami akceptowanymi przez naukę. Historia medycyny naturalnej w niektórych przypadkach może poszczycić się szeroko rozwiniętą tradycją.

Takie metody jak akupunktura czy medycyna ludowa wykorzystywane są w lecznictwie już od wielu wieków. Jednak medycyna niekonwencjonalna wciąż się rozwija, a niektóre jej metody, na przykład homeopatia czy bioenergoterapia znane są dopiero od niedawna.